Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis se v posledních letech změnil z obšírných esejí na krátké průvodní zprávy. Jeho hlavním záměrem je v několika větách představit žadatele a podnítit zájem čtenáře, zpravidla personalisty, k osobnímu setkání. Existují společnosti, které vyžadují motivační dopis, a v těchto případech je důležité věnovat mu zvláštní pozornost. Pro ostatní firmy postačuje stručný průvodní dopis. Bez ohledu na typ dopisu je však vhodné řídit se několika jednoduchými tipy. Více znamená méně.

Když píšete motivační dopis, uvědomte si, koho oslovujete. Je klíčové zaujmout personalistu, který nedisponuje nadměrným časem na obsáhlé texty. Soustřeďte se převážně na aspekty, které by mohly personalistu zajímat, tedy co se týče dané pozice a také to, co nebylo již zahrnuto do životopisu.

Rozsah motivačního dopisu by se měl pohybovat v rámci poloviny stránky formátu A4. Personalisté obvykle nemají dostatek času a delší dopisy zřídka zaujmou, spíše končí na hromadě zamítnutých žádostí.

Při psaní dopisu by bylo ideální oslovit konkrétního člověka, pokud je to možné. Většina personalistů ocení, když je přímo oslovena, a rovněž ocení originalitu vašeho přístupu místo pouhého využití šablony z internetu. Na mnoha inzerátech je k dispozici kontaktní osoba nebo je její jméno dostupné na webu firmy.

Jak u životopisu, tak i u motivačního dopisu je klíčové vyhýbat se pravopisným chybám a překlepům. Pokud to časově a možnostmi zvládnete, nechte si svůj motivační dopis zkontrolovat někým jiným.

Mějte také na paměti správné zkopírování jmen osob a firem, kterým píšete. Je nevhodné uvedení, že jste vždy chtěli pracovat pro firmu ABC a následně tento dopis zaslat společnosti CBA…

Ať už svůj dopis odesíláte přes kontaktní formulář či e-mailem, nesmíte zapomenout uvést své kontaktní údaje – nejlépe mobilní číslo a e-mailovou adresu. V následujících dnech až týdnech byste měli být připraveni na příchozí hovory z neznámých čísel. Může se jednat o prodejce finančních služeb, stejně tak jako o personalistu, který by rád s vámi sjednal schůzku. Pokud nejste schopni hovor ihned přijmout, snažte se zavolat zpět co nejdříve. Pravidelně také zkontrolujte složku nevyžádané pošty či složku “hromadné pošty”.

“Dobrý den, jsem zkušený uchazeč”

Bohužel je třeba konstatovat, že mnoho motivačních dopisů dnes sklouzává k opakujícím se klišé, která člověka mnohdy nechávají chladným. Tyto dopisy často obsahují sebestředné seznamy úspěchů, které často nemají reálnou souvislost s konkrétní pozicí, na kterou se uchazeč hlásí. Připadá to, jako by autoři těchto dopisů ve skutečnosti říkali: “Podívejte se, jaký jsem fantastický. Samozřejmě si mě chcete!” Standardní pasáže na konci takových dopisů zní: “Věřím, že jsem tím pravým kandidátem na tuto pozici.” Nicméně pravdou je, že personalisté po přečtení takových dopisů zřídka cítí motivaci pozvat uchazeče na osobní setkání. Spíše to může mít odstrašující efekt, což omezuje možnosti další komunikace.

Podobně jako při sestavování životopisu, je i při psaní motivačního dopisu klíčové zaměřit se na specifika dané firmy a pozice. Představení žadatele by mělo být doprovázeno tím, co na dané pozici a ve firmě považujete za zajímavé. Vyjádření porozumění důležitosti dané pozice je také důležité a zdůraznění 1-2 konkrétních dovedností nebo vlastností, které byste mohli přinést.

Například: “Na pozici vedoucího prodejny mě zaujala obecná zodpovědnost, kterou tato role přináší a která připomíná vedení vlastní firmy. Též mě láká možnost svobodné práce s lidmi. Mám za sebou zkušenosti s vedením týmu složeného z 15 lidí, kteří byli spokojeni s mým vedením. Během posledních 7 let jsem zodpovědný za finanční i provozní výsledky svého oddělení.”

Takto vypadá motivační dopis, který skutečně upoutá pozornost

  • Oslovte konkrétní osobu: Přímo se obraťte na personalistu nebo jinou odpovědnou osobu ve firmě, čímž ukážete svůj zájem a personalizovaný přístup.
  • Stručnost s výrazným obsahem: Zaměřte se na klíčové body, které představují vaše dovednosti, zkušenosti a přínos pro firmu. Stručně, ale jasně vyjádřete, proč jste vhodným kandidátem.
  • Oživte ho konkrétními příklady: Použijte konkrétní situace, ve kterých jste prokázali své schopnosti a dosáhli úspěchů. To pomůže doložit vaše tvrzení a představit vaši hodnotu pro danou pozici.
  • Zaměřte se na potřeby firmy: prozkoumejte, co je pro firmu důležité, a zdůrazněte, jak můžete naplnit tyto potřeby a přinést přidanou hodnotu. Ukážete tak svou znalost firmy a svůj zájem o její rozvoj.
  • Ukončete s důrazem na další kroky: V závěru dopisu zdůrazněte svůj zájem o osobní setkání nebo pohovor a uveďte, že jste připraveni poskytnout další informace na vyžádání.

Jak motivační dopis, tak i životopis (případně další požadované dokumenty) převeďte do formátu pdf a odešlete na kontaktní adresu nebo pomocí formuláře.

Hledáte nabídky práce ve svém okolí?

Pokud hledáte aktuální pracovní nabídky ve svém regionu, vyzkoušejte lokální pracovní web www.pracebrigadyprostejov.cz.

Leave your thoughts


Spravujeme facebookovou skupinu s nabídkami práce na Prostějovsku. Pravidelně do ní přidáváme nové pracovní pozice v Prostějově a okolí. Připojte se ke skupině a Facebook vám naservíruje aktuální pracovní nabídky.
Facebooková skupina
s nabídkou práce

Práce v obcích na Prostějovsku

Členění nabídek práce dle skutečného místa výkonu zaměstnání v prostějovském regionu.

Brigády na Prostějovsku

Členění brigád dle skutečného místa výkonu v prostějovském regionu.

Práce pro specifické skupiny pracovníků

Nabídka pracovních míst pro specifické skupiny zaměstnanců, které mají určité časové, zdravotní či jazykové omezení.

Požadavky na práci

Nabídka zaměstnání pro pracovníky, kteří mají specifické požadavky na pracovní podmínky.

Články & zprávy

Představení zaměstnavatelů na Prostějovsku, tipy na zajímavé pracovní pozice a příležitosti. Aktuality z Prostějova a okolí. Zprávy a informace týkající se práce a zaměstnání.

Jak napsat motivační dopis

Všechny články, Rady a tipy

Jak napsat motivační dopis Motivační dopis se v posledních letech změnil z obšírných esejí na krátké průvodní zprávy. Jeho hlavním...

Číst více >

Hledám novou práci

Všechny články, Rady a tipy

Hledám novou práci Hledání práce může být náročné a vyžadovat hodně času a úsilí. Existuje mnoho kroků, které musí uchazeč...

Číst více >

Jak se připravit na pohovor

Všechny články, Rady a tipy

Jak se připravit na pohovor? Během pohovoru je cílem personalisty získat co nejvíce informací o Vás, Vašich zkušenostech, schopnostech, a...

Číst více >

Studium a výuka jazyků v Prostějově

Všechny články, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

Možnosti studia jazyků v Prostějově... Se zvýšením jazykové kvalifikace vám v Prostějově může pomoci řada jazykových škol a lektorů.  Dobrý...

Číst více >

Pracovní příležitosti na Prostějovsku

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

Hledání práce v Prostějově a v okrese Prostějov Pokud žijete v Prostějově, Plumlově, Konicích nebo v Kostelci na Hané, zcela...

Číst více >

Facebookové skupiny v Prostějově a okolí

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

Připojte se do Facebookových skupin na Prostějovsku V Prostějově spravujeme facebookové skupiny, které vám pomohou získat lepší práci  a zvýšit jazykové...

Číst více >

Nejlepší překladatelé a tlumočníci v Prostějově a okolí

Všechny články, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

Nejlepší překladatelé a tlumočníci na Prostějovsku ... Pracovníci z oddělení HR často nejen přijímají nové zaměstnance, ale najímají překladatele, tlumočníky...

Číst více >

Nabídky práce na Prostějovsku. Přehled pracovních příležitostí pro všechny, kteří chtějí pracovat v místě bydliště. 

Kontaktujte nás

Práce v místě bydliště z.s.
zapsaný spolek
mistni-prace.webnode.cz
info@pracebrigadyprostejov.cz